Jak rozliczyć wynajem mieszkania?

W ostatnim czasie zainwestowałeś(-aś) w nieruchomości, a teraz chcesz zacząć na nich zarabiać? Doskonale! Na pewno zastanawiasz się jednak, jak prawidłowo rozliczyć wynajem mieszkania, tak aby nie narazić się na żadne kary. Nie martw się, podobne pytanie stawia sobie wielu inwestorów, a wszelkie informacje na temat dostępnych form opodatkowania, obecnej wysokości kwoty wolnej od podatku i możliwych do odliczenia kosztów znajdziesz w naszym artykule!

Ile pieniędzy trzeba oddać państwu w roku 2022?

Jest to zależne od wybranej przez Ciebie formy opodatkowania – na swobodę przy wyborze możesz jednak liczyć tylko do końca tego roku, bowiem już od 1 stycznia 2023, zgodnie z nowymi przepisami przyjętymi w ramach Polskiego Ładu, możliwość będzie tylko jedna: ryczałt. Dopóki jednak istnieje opcja odprowadzania podatku także na zasadach ogólnych, warto porównać oba te rozwiązania.

Zasady ogólne a ryczałt – co wybrać?

Obecne stawki ryczałtu wynoszą 8,5% w przypadku przychodów mieszczących się w kwocie 100 tys. zł rocznie oraz 12,5% od przekraczających tę kwotę. Najlepiej wytłumaczyć to na przykładzie: Jeżeli Twój przychód w całym roku wyniósł 120 tysięcy złotych, to tylko “nadwyżkowe” 20 tysięcy zostanie opodatkowane po stawce 12,5%.

Największą zaletą ryczałtu jest właśnie prostota wyliczania kwoty, którą należy odprowadzić do urzędu skarbowego. Nie ma tutaj natomiast możliwość skorzystania z kwoty wolnej od podatku.

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku rozliczania wynajmu mieszkania na zasadach ogólnych. Tutaj podatek odprowadzany jest nie od przychodu, a od dochodu, więc masz możliwość odliczenia kosztów remontu czy np. odsetek od kredytu wziętego na zakup lokalu. Stawki są co prawda wyższe niż w przypadku ryczałtu – 17% dla kwoty nieprzekraczającej 120 tysięcy zł rocznie i 32% dla nadwyżek, jednak z pomocą przychodzi nam kwota wolna od podatku: obecnie to aż 30 000 zł!

Jaka forma rozliczenia wynajmu mieszkania jest najlepsza?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – dla jednych najważniejsze będzie, aby móc przy rozliczaniu wynajmu mieszkania uwzględnić poniesione koszty i skorzystać z kwoty wolnej od podatku, dla innych z kolei łatwość rozliczeń oraz niższe stawki, jakie gwarantuje ryczałt. Specjaliści z biura nieruchomości Preston w Warszawie chętnie pomogą Ci wybrać optymalną formę opodatkowania – skontaktuj się z nimi już dziś!