Jak wycenić mieszkanie?

Szacując wartość nieruchomości na własną rękę nietrudno o pomyłkę, dlatego ważna jest tutaj przede wszystkim znajomość rynku. Czynników, które trzeba uwzględnić jest bardzo dużo, a najprostsze metody, takie jak choćby przeglądanie oferty porównywalnych lokali nie zawsze gwarantuje miarodajną wycenę mieszkania. Podpowiadamy więc, na co koniecznie należy zwrócić uwagę przy jej sporządzaniu!

Jak wycenić mieszkanie?

Nie chcąc odstraszyć nabywców już na starcie, musimy zadbać o to, aby nasza oferta była jak najbardziej atrakcyjna. Zawsze pierwszym krokiem podczas szacowania wartości nieruchomości powinno być dokładne zapoznanie się z innymi ogłoszeniami w naszej okolicy. Zwróćmy uwagę w szczególności na cenę mieszkania w przeliczeniu na metr, jeżeli jest taka możliwość, polecamy sprawdzić, kiedy ogłoszenie zostało wrzucone po raz pierwszy – jeżeli stało się to już kilkanaście miesięcy temu, będzie to znak, że sprzedawca nieprawidłowo oszacował wartość lokalu.

Oczywiście istnieje również możliwość skorzystania z usług rzeczoznawcy majątkowego, aczkolwiek słono za to zapłacimy: od kilkuset do nawet ponad tysiąca złotych.

Na jakie czynniki zwrócić uwagę przy wycenie mieszkania na sprzedaż?

Jednym z kluczowym czynników jest tutaj na pewno lokalizacja lokalu. Te znajdujące się w prestiżowych dzielnicach dużych miast potrafią kosztować naprawdę krocie, nawet jeżeli są w bardzo złym stanie i już na pierwszy rzut oka widać, że konieczny będzie remont generalny. Zwróćmy też uwagę na to, czy w okolicy nie brakuje miejsc parkingowych, jak daleko jest do najbliższego sklepu, przedszkola lub szkoły i jak szybko można się dostać do centrum komunikacją miejską – im atrakcyjniejsza lokalizacja, tym lepsza cena.

Na wycenę mieszkania wpływ ma oczywiście także jego standard oraz to, w jakim budynku się ono znajduje. Zadbane lokale w nowym budownictwie na pewno znajdą nabywcę znacznie szybciej niż te znajdujące się w niefunkcjonalnych budynkach, które trudno dogrzać, a instalacje świetnie pamiętają epokę PRL. Istotny jest ponadto rozkład pomieszczeń oraz możliwość korzystania z komórki lokatorskiej.

W wielu przypadkach wycenę mieszkania lepiej powierzyć profesjonalistom – agencja nieruchomości Preston ma w tym obszarze ogromne doświadczenie i chętnie Państwu pomoże!