Rynek pierwotny czy wtórny?

Dzisiaj bierzemy na tapetę jeden z najczęstszych dylematów inwestorów, czyli odwieczne pytanie: lepiej kupić nowe mieszkanie lub dom czy może jednak odkupić nieruchomość od poprzedniego właściciela? Zarówno rynek pierwotny, jak i wtórny mają swoich zwolenników i unikalne atuty, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę przeglądając oferty. Jakie to atuty? Tego dowiedzą się Państwo czytając nasz artykuł!

Rynek pierwotny czy wtórny?

Na to pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Za wyborem nieruchomości z rynku wtórnego bardzo często przemawia atrakcyjna lokalizacja i rozbudowana, funkcjonująca już od lat infrastruktura. Jeżeli chcemy więc mieszkać w centrum miasta lub kultowych dzielnicach mających własny klimat i korzystać ze wszystkich związanych z tym udogodnień w postaci np. szerokiej oferty gastronomicznej, sklepów, kin, siłowni, teatrów itp., trudno będzie nam znaleźć całkowicie nową nieruchomość.

Zakup lokalu z drugiej ręki jest ponadto opcją po prostu znacznie szybszą – zamiast rezerwować mieszkanie u dewelopera, wystarczy wyszukać ciekawą ofertę, obejrzeć nieruchomość, załatwić wszystkie formalności związane z kredytem (lub zapłacić gotówką) i już możemy się wprowadzać. Jest to więc świetna opcja dla osób, które np. zmieniają pracę lub chcą, aby ich dzieci miały blisko do szkoły, więc zależy im na tym, żeby rozpocząć życie w nowym miejscu jak najszybciej.

Przewaga rynku pierwotnego nad wtórnym

Dla tych, którzy nie lubią starego budownictwa i chcą mieć możliwie jak największe możliwości aranżacji własnych czterech kątów, najlepsze będą jednak całkowicie nowe nieruchomości. Bardzo często powstają one na przedmieściach, więc warto je rozważyć, jeżeli chcemy uciec od uciążliwego gwaru i intensywnego ruchu drogowego wielkich miast. Wiąże się to z dłuższym dojazdem do pracy, jednak często wynagradza nam to bliskość natury – parków, lasów, a czasami nawet jezior. Nieruchomości te charakteryzują się w wielu przypadkach wyższym standardem i są zdecydowanie bardziej nowoczesne, co może przekładać się również na niższe koszty eksploatacji.

Agencja nieruchomości Preston chętnie pomoże Państwu znaleźć atrakcyjne lokale na rynku pierwotnym i wtórnym – zapraszamy do kontaktu z naszymi doświadczonymi doradcami!