Najczęściej popełniane błędy przy wynajmie mieszkania

Inwestycje w nieruchomości zaliczają się do jednych z najbezpieczniejszych, nic więc dziwnego, że cieszą się niesłabnącą popularnością od wielu lat. Jednak nawet na tak stabilnym rynku nietrudno o kosztowne błędy. Które z nich są powszechne wśród osób wynajmujących mieszkania? Jak ich uniknąć? Spieszymy z odpowiedzią!

Najczęściej popełniane błędy przy wynajmie mieszkania

Tak, jak i w innych branżach, tak również w branży nieruchomości reklama jest dźwignią handlu. Właściciele nierzadko jednak o tym zapominają, co można zauważyć choćby po słabej jakości zdjęciach i bardzo lakonicznych opisach na portalach z ofertami lokali. To poważny błąd – nieatrakcyjnie zaprezentowana nieruchomość nie tylko nie przyciągnie uwagi, na jaką zasługuje, lecz również nie wytrzyma konkurencji z innymi mieszkaniami na wynajem, które zostały przedstawione w lepszym świetle. Może to spowodować znaczne wydłużenie pustostanu, a więc brak dochodów dla właściciela nawet przez wiele miesięcy.

Kolejnym częstym błędem popełnianym przez wynajmujących mieszkania jest dyktowanie zbyt wygórowanych cen, określanych jedynie na podstawie stawek obowiązujących w okolicy. Potencjalni lokatorzy porównują ze sobą nawet kilkadziesiąt ofert i na pewno zwrócą uwagę na nieadekwatny do ceny standard lokalu – lepiej więc zaoferować bardziej konkurencyjną cenę i uniknąć pustostanów. To naprawdę się opłaca!

Jak uniknąć błędów przy zawieraniu umowy najmu mieszkania?

Niewystarczająca znajomość przepisów prawnych może być przyczyna wielu problemów z lokatorami, w tym egzekwowaniem odpowiedzialności za zniszczenia, ściąganiem należności itp. Koniecznie należy więc sporządzić taką umowę, która będzie regulować wszystkie sprawy mogące stać się zarzewiem niepotrzebnych konfliktów na linii wynajmujący mieszkanie – lokator. Należy umieścić w umowie również zapis o kaucji zwrotnej mającej na celu zabezpieczenie roszczeń właściciela nieruchomości, warto też pamiętać o dołączeniu do niej protokołu zdawczo-odbiorczego.

W wielu przypadkach poważnym błędem jest także niekorzystanie z usług pośredników nieruchomości – dobry agent zwiększy prawdopodobieństwo na szybkie wynajęcie mieszkania, pomoże uniknąć problemów formalnych, a także zadba o odpowiednie przedstawienie oferty na popularnych portalach. Znajdziesz go u nas, w firmie Preston Nieruchomości!