5 rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem mieszkania

Udało Ci się nareszcie zgromadzić odpowiednią ilość środków, aby zacząć myśleć o nabyciu własnych czterech kątów? Doskonale! Zanim jednak rzucisz się w wir poszukiwań, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego, na co warto zwrócić uwagę, gdzie sprawdzić podstawowe informacje na temat stanu prawnego nieruchomości i czego się wystrzegać, dokonując transakcji na tym wymagającym rynku.

5 rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem mieszkania

1. Zapoznaj się z informacjami dostępnymi w księdze wieczystej oraz w planie zagospodarowania przestrzennego

Pierwszym krokiem po znalezieniu atrakcyjnej oferty, powinno być sprawdzenie w odpowiedniej księdze wieczystej, czy osobom trzecim nie przysługują roszczenia lub prawa do interesującej nas nieruchomości. Trzeba również zweryfikować, czy lokal nie jest obciążony hipoteką. W planie zagospodarowania przestrzennego sprawdzimy natomiast, jakie inwestycje planowane są w okolicy.

2. Dowiedz się, ile faktycznie wyniesie Cię czynsz i inne opłaty

Zanim kupisz mieszkanie, poproś obecnego właściciela o szczegółowe zestawienie wszystkich opłat ponoszonych w związku z użytkowaniem lokalu z co najmniej ostatnich kilku miesięcy. Będziesz miał wówczas czarno na białym, ile dokładnie przyjdzie Ci zapłacić każdego miesiąca za prąd, gaz, ogrzewanie itp.

3. Upewnij się, że najbliższe otoczenie nie będzie uciążliwe

Pracujesz w domu, więc potrzebna Ci cisza i spokój w określonych godzinach? A może obawiasz się nieprzyjemnych zapachów dobiegających z pobliskich fabryk? Przed zakupem mieszkania warto odbyć choć kilka dłuższych spacerów po okolicy czy nawet porozmawiać z potencjalnymi sąsiadami – unikniemy w ten sposób wielu rozczarowań!

4. Sprawdź, czy lokalna infrastruktura odpowiada Twoim potrzebom

Nawet najlepiej urządzony lokal okaże się bezużyteczny, jeżeli trudno będzie do niego dotrzeć, a codzienna droga do pracy wiązać się będzie z staniem w korkach. Dla osób z dziećmi ważna jest z kolei bliskość żłobków, przedszkoli i szkół.

5. Nie wahaj się skorzystać z usług profesjonalistów przy zakupie mieszkania

Często nie opłaca się działać na własną rękę – lepiej zdać się na doświadczone biuro nieruchomości, które nie tylko Ci doradzi i zajmie się wyszukiwaniem ofert, lecz również zapewni bezpieczeństwo transakcji. Agencja Preston pomoże Ci kupić wymarzone mieszkanie, zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami!